úterý 12. října 2021

Rýmovník

 


Proč mít rýmovník v každém pokoji obzvláště na podzim? Rozhodně se to vyplatí.

Rýmovník je nenápadná rostlina, která si rychle našla cestu na naše okenní parapety nebo na bylinkový záhon. Jak název napovídá, pomáhá při nachlazení, chřipce, ale také snižuje horečku nebo léčí ekzémy.

Jaké jsou jeho účinky?

Z účinných látek je nutné v první řadě jmenovat především vonné silice. Tato rostlin a voní jako eukalyptus. Proto ji řadíme mezi léčivky. Obsahuje také omega-6 mastné kyseliny či vitamíny A a C. Používají se zejména listy. Sirup z rýmovníku je výborné sladidlo do čajů a velmi dobrá náhražka medu. Poslouží i k přípravě různých pokrmů.

Vzhledem k obsahu vonných silic účinkuje při nachlazení, rýmě a bolestech v krku. Od toho pramení název rýmovník. Doporučováno bývá i vnitřní užívání, formou čaje i žvýkáním, nejúčinnější je především jeho inhalace. Stačí rozlomit či rozmačkat list a následně jej čichat. Pomáhá i při problémech s dýchacími cestami a pozitivně působí i u astmatiků.

Rýmovník má ale kladný vliv i na další neduhy. Můžete jej zkusit při horečce, bolestech hlavy, při potížích s pokožkou, tedy ekzémech nebo bodnutí hmyzem. Rýmovník má antioxidační vlastnosti, účinkuje při vysokém krevním tlaku, ale i při problémech s ledvinami a trávicího ústrojí. Rýmovník pomáhá při detoxikaci organismu a působí i proti stresu a psychickým potížím.


Rýmovník patří k nenáročným teplomilným rostlinám z čeledi hluchavkovité. Jeho původní domovinou je s největší pravděpodobností Austrálie. Vyskytuje se však také v subsaharské Africe, jižní Asii, na Madagaskaru nebo ostrovech Pacifiku. Je známý i pod jmény Eukalyptus mexický, Kubánské oregano, Molice nebo Moud. Poznáte ho podle dužnatých sukulentních listů, které mají na sobě drobné chloupky. Na okrajích jsou zoubkované. Když list promnete mezi prsty, ucítíte svěží vůni připomínající meduňku, oregano nebo eukalyptus. Má silný, ale křehký stonek.
Rýmovník je rostlina řazená do čeledi hluchavkovitých, vysoká kolem 1 metru, s lodyhou s čtvercovými průřezy a hustě rostoucími a vejčitými listy. Květy mají bledě modrou či nafialovělou barvu.

Jak rýmovník pěstovat

Rýmovník nevyžaduje žádné specifické místo. Pouze by neměl stát u okna, kterým běžně větráte. Špatně snáší průvan. Ocení stanoviště nad radiátorem, kde je také dostatek světla.
Rýmovníku nesvědčí prudké sluneční záření. Celoroční pěstování v pokoji je nejlepší varianta. Rostlina se snadno množí jednoduše řízkováním. Roste poměrně rychle. Listy lze sklízet průběžně. Určitě si dejte při jeho pěstování pozor na zbytečně časté zalévání. Rostlina je velmi nenáročná, stačí zalévat opravdu pouze minimálně. Rýmovníku dokonce vyhovuje, když mu zemina vyschne.

Jak si rýmovník namnožit

Rýmovník si nemusíte kupovat. Stačí, když vám kousek stonku s jedním listem daruje kamarádka nebo tchyně. Ten vložte do skleničky s vodou či přímo do půdy. Do týdne by měl zakořenit a začít růst. Aby se vám rýmovník netahal do výšky, pravidelně ho zaštipujte. Vrcholky využijete do smoothie, na čaj, na výrobu sirupu nebo domácí masti.

Rýmovník a zdraví

Rýmovník by neměl chybět v žádné rodině. Především nyní, kdy už začínají podzimní plískanice a naše imunita bojuje s viry, bacily a zimou. Mezi jeho nejúčinnější látky patří thymol, carvacrol a camphor (kafr). Ty mají prokázané antibakteriální a antimykotické účinky.

Listy rýmovníku lze použít k přípravě čaje, ale i k dochucení masa nebo zeleniny či při vaření polévek. Kromě toho skvěle odpuzuje hmyz včetně molů, což je doma velmi praktické. Budete-li rýmovník pěstovat sami doma, brzy zjistíte, že se vám mnohem lépe dýchá. 

Nachlazení a rýma

Probudili jste se s plným nosem, bolí vás hlava a cítíte, že „na vás něco leze"? Připravte si ze třech listů čaj,rozdrťte v prstech několik listů a inhalujte jejich vůni nebo je jednoduše pokousejte a snězte.

Na kůži

Šťáva z rýmovníku zklidňuje podrážděnou kůži a hojí drobné ranky. Pomáhá při atopické dermatitidě, lupénce i na mykózu. Skvěle také působí proti tvorbě pupínků po holení.

Na klouby

Bylina obsahuje významné množství omega-6 mastných kyselin. Ty pomáhají při léčbě artritidy. Snižují zánět v kloubech a působí proti otokům.

Na imunitu a astma

Rýmovník obsahuje cholin, který stimuluje žlázy, jež produkují pot. To je užitečné především, pokud bojujete s horečkou. Pravidelná konzumace listů také zlepšuje imunitní systém, astma a bronchitidu. Navíc redukuje tvorbu hlenu a pomáhá s jeho odstraněním.

Na žaludek i ledviny

Esenciální oleje z rostliny podporují trávení a zlepšují bolesti žaludku. Působí také močopudně, takže pomáhají při léčbě ledvin a lymfatického systému tak, že odplavují přebytečné soli a škodlivé toxiny. „Rýmovník pomáhá při detoxikaci organismu a působí i proti stresu a psychickým potížím,

Benefity rýmovníku pro ženy

Ženy určitě potěší informace, že rýmovník má také moc zlepšovat menstruační bolesti, bolesti při porodu nebo bolesti hlavy. V Indii a v některých částech Indonésie se bylina podává kojícím matkám na podporu tvorby mateřského mléka.

Léčí problémy s trávením

Rýmovník podporuje trávení a zlepšuje bolesti žaludku, jako je gastritida nebo syndrom dráždivého tračníku. Hojně využíván bývá také při léčbě zánětu prostaty. 


SIRUP Z RÝMOVNÍKU I  (připravený za studena)

Vyrobte si účinný sirup, který má mnoho vitamínů. Hotový bude za tři týdny. Připravte si velkou sklenici s uzávěrem, nakrájené listy rýmovníku a cukr. Do sklenice vložte listy, posypejte je cukrem a upěchujte. Proces opakujte do té doby, než bude sklenice plná. Skončit musíte cukrem. Sklenici uzavřete a postavte na parapet. Za tři týdny sirup zceďte do čisté skleničky. Tu uchovávejte v chladu.
Užíváme pak 1 čajovou lžičku denně.

Tip: Pro zesílení účinků můžeme místo cukru použít také kvalitní med.

Sirupy z rýmovníku se také připravují vařené, nicméně právě v sirupu připraveném za studena zůstane více léčivých látek. 

RECEPT NA SIRUP Z RÝMOVNÍKU  II

    35 lístků rýmovníku
    1 granátové jablko
    1 pomeranč
    1 citron
    1 kg třtinového cukru
    voda

Minimálně 24 hodin nechte očištěné rýmovníkové lístky louhovat. Vložte je do hrnce, přidejte plátky ovoce a zalijte vše vroucí vodou tak, aby všechny ingredience byly dokonale ponořeny. Hrnec zakryjte čistou utěrkou a nechte v pokojové teplotě louhovat 2 dny. Z hrnce odstraňte lístky i ovoce a nejlépe přeceďte. Přidejte cukr a zahřívejte. Míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Ztlumte plamen a pozvolna za občasného míchání nechte sirup zredukovat na hustší konzistenci světle měděné barvy. Po zchladnutí sirup ještě navíc dost zhoustne. Horký sirup ihned plníme do menších a horkých skleniček, pak je pevně uzavřeme a necháme je vychladnout obrácené dnem vzhůru.

RECEPT NA MAST Z RÝMOVNÍKU(připravený za studena)

Budete potřebovat:

  • 20 – 30 středních lístků rýmovníku
  • 200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk)

Postup:
Tuk rozehřejme a vložíme do něj čerstvě lístky rýmovníku. Je třeba udržovat směs při stálé teplotě a takto necháme asi dvě hodiny louhovat. Sem tam trochu promícháme. Poté odstavíme, necháme řádně vychladit a na 24 hodin vložíme do lednice. Druhý den rozehřejeme a opakujeme znovu celý proces. Necháme znovu zchládnout a vlažnou směs nalijeme do připravených nádobek. Mast poté skladujeme v chladnu.

Na co mast z rýmovníku používat?
Mast mažeme na hrudník při potížích s průduškami nebo na masáž chodidel při nachlazení. Mast je také vhodná na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních. 







Žádné komentáře:

Okomentovat

Oblíbené příspěvky