... Velikonoční nádivka se peče vždy pro celou rodinu, a tak, aby se dala jíst několik dnů. Druhý a třetí bývá totiž nejlepší. Podává se teplá s brambory, případně s masem, nebo studená s pečivem a kyselou okurkou. Tuto dobrotu upečete bez trouby i v remosce.
Nádivka z uzeného masa
Suroviny:
4 hrsti mladých kopřiv, 1 hrst čerstvé pažitky, 1,5 kg uzeného masa (krkovice), 1 veka, hrneček mléka, 2 lžíce másla (na vymaštění) 6 vajec, sůl, pepř, muškátový květ
Postup:
Doměkka uvaříme uzené maso, které necháme vcelku vychladnout. Na kostičky nakrájíme veku, na kterou nalijeme mléko, přidáme na jemno nasekané kopřivy a pažitku i nadrobno pokrájené maso. Přidáme 6 žloutků, sůl, pepř a muškátový květ a vše promícháme. Šlehačem důkladně našleháme bílky z vajec a pomalu a jemně vmícháme do směsi. Správná směs je trochu tekutá. Vymastíme pekáč, nebo zapékací mísu a směs do ní přelijeme. Pečeme ve vyhřáté troubě při teplotě 150 °C cca 1 hodinu, povrch nádivky musí být zlatohnědý a nádivka i vespod tuhá.
Vegetariánská nádivka
Suroviny:
2 hrsti mladých kopřiv, 1 hrst mladých pampelišek, 1 hrst pažitky, 1 veka (případně 5 rohlíků) 1 balení sójového granulátu - drtě, 1/2 l vody, 6 vajec, 2 lžíce másla na vymaštění, sůl, pepř, muškátový oříšek
Postup:
Sójovou drť vysypeme z obalu do hrnce, přidáme pepř, sůl a nastrouháme 1/2 muškátového oříšku, zalijeme studenou vodou a necháme 1 hod odležet. Poté vaříme na mírném ohni bez pokličky zhruba půl hodiny, necháme vychladnout. Většina vody se vařením vypaří, nebo vsákne do granulátu, ta co zbude, namočí pečivo. Přidáme na kostičky nakrájenou veku, nebo rohlíky, na jemno nasekanou zeleň a žloutky z vajec. Bílky šlehačem našleháme a do tekuté směsi přidáváme jako poslední, vše opatrně promícháme a přesuneme do máslem vymaštěné zapékací nádoby. Ve vyhřáté troubě pečeme při střední teplotě zhruba hodinu, nádivka musí být dostatečně propečená.
Žádné komentáře:
Okomentovat